Stuudio samm

Mälestusi möödunud laagrist

LINNALAAGER TARTUS 2020 - STUUDIO SAMM

Laager toimus juulikuu esimestel päevadel, kolmapäevast reedeni. Lapsi oli meil kokku 20 ja õpetajaid 4. Esimese päeva hommikul ladistas kõvasti vihma ja me kohtusime vanemate ning lastega esmaskordselt Aparaaditehase Armastuse saalis. Ott võttis lapsed vastu mängudega, Linda arveldas vanematega ja tegi muid tähtsaid toiminguid, Maili rõõmsameelselt vastas kõigile küsimustele.


Vanemad läinud, hakkasime kohe üksteise nimesid õppima, meid oli palju ja see polnudki kõige lihtsam ülesanne. Aga ärgem muretsega, päeva lõpuks olid juba nimed selged. Siis me läksime stuudiosse Samm. Sinna viis punane uks, pikad trepid kolmandale korrusele ja läbi väikeste kontoride me jõudsimegi pärale. Selle retkega saime natuke rohkem tuttavaks ka majaga. Kohale jõudes tutvusime muu vajalikuga nagu toaletruumid, kus asub mängu ja tantsuruum ning kuhu panna enda kaasa võetud asjad. Igale ühele meist oli olemas väikene pappkarbike, kuhu sisse me saime enda asjad panna. Lisaks meisterdasime ja kaunistasime endale ilusad nimesildid. Igaüks sai valida, kas tahab endale soorebast või midagi õrnemat nagu näiteks liblika kuju.


Aeg läks lennates ja meie esialgne plaanitud tantsutund lükkus edasi. Me läksime rõõmsalt sööma Tihasesse Triksterisse :). Lapsed istusid umbes neljastes laudades ja oli tunda esmast vaikust, mis tulenes võõrastamisest ja häbelikkusest. Me sisustasime söögi ooteaega vaikuseminuti harjutusega, kus lapsed pidid aegluubis toolilt püsti tõusma ja siis samamoodi aegluubis tagasi toolile istuma. Etteruttavalt võin öelda, et juba päeva teine söögikord polnud sugugi enam nii vaikne ja lapsed olid sõbrunenud.


Peale sööki läksime me õuele jalutama ja taas stuudiosse, et siis juba tantsutundi minna. Tantsutunni oled ette valmistanud Evelyn ja Maili. Me tegime kummitustemaja tantsu, mis koosnes ülesannete jadast - fookus/samm/isolatsioon/tasand. Selle mängu sees oli näha tõelist loovust. Silmad on meie hinge peegel ja kuna läbi fookuse ülesannete me olime saanud lapsed oma silmi ja nägu kasutama, siis kogu tants oli nii efektiivne ja põnev vaadata. Laste sõnul oli seda aga veel vahvam ise teha. Lisaks kasutasime joogikõrsi, et enda osavust ja partneri tunnetust tantsides proovile panna.Sellele vahvale tunnile järgnes aga mõnus ja lõõgastav peamassaasi töötuba. Lastele see väga meeldis, ja no kellele ei meeldiks. Alustasime somaatilise pealõdvestusega, kus üks paarilistest hoiab teise pikalioleva lapse pead peopesades. Peamassaasi teine osa oli India traditsiooniline peamassaaz, mis pakkus palju põnevust ja omajagu nalja.


Enne sööki veel oli Lindal meile ettevalmistatud Soorebase tants. Selle õppimine oli väga lustakas ja lastel tuli see kohe hästi välja. Soojenduseks tegi Linda mõned tantsumängud. Peale trenne olid laste kõhud juba tühjaks saanud ja me suundusime sööma. Söömine oli põnev ja samas selline vaba aeg ka, kus toidu ootamise ajal said lapsed vabalt omasid jutte rääkida või puhata niisama.

Peale sööki, me läksime Mart Reiniku kooli taha asuvasse mänguplatsile, kus mängisisme Oti juhendamisel PIME; KURT JA TUMM mängu veepudelitega. See oli väljakutsuv ja päris keeruline mäng. Lapsed tõetsasid, et on väga osavad, kannatlikud. Neile meeldis see mäng väga ja oleks tahtsid seda veel mängida. Päeva lõpetasime taas Aparaaditehase hoovil, kus emad ja isad või vanaemad/vanaisad lastele järele tulid!Teist päeva alustasime taas hoovil, aga seekord ei pidanud me kuhugi peitu minema, vaid saime õues ilusat ilma nautida. Ott tõi meile suure korvi täie maasikaid ja me saime need kenasti nahka pista. Esimese tegevusena tegime õuel joogat - mantrad, päikesetervitused, joogakaardid - OLEN RÕÕMUS;OLEN HEA MANTRA:)


Meil oli enne sööki veel natuke aega ja see oli paras aeg, et minna stuudiosse, panna enda asjad oma karpide sisse ära ja teha üks rosina meditatsioon. See oli taas pärit vaikuseminutite harjutuste laekast, mille käigus lapsed muutusid väikesteks uurijateks. Sellega teadvustasime, kuidas toit on meieni jõudnud ja et me ei unustaks enda toidu eest kunagi tänada. Toit maitses hästi ja peale seda me asusime kohe usinasti trenne tegema. Esimene oli Maili trenn, mis oli täis nii palju põnevaid mänge. Hitiks osutus mäng - Kes on Boss? Kus me olime kõik ühes suures ringis ja ära arvaja läks ukse taha. Meie leppsiime ringis kokku, kes liigutusi ette näitab, proovisime liigutusi niii järgi teha, et BOSSI välja ei reeda. Mäng sai läbi kui ära arvaja Bossi ülesse leidis. Seda mängu mängisime laste soovil veel. Lisaks oli Mailil varuks erinevaid tähelepanu mänge.


Eelmise päeva tagasisidest selgus, et lapsed tahavad kindlasti joonistada. Nii me siis varusime palju pabereid ja joonistusvahendeid, et lapsed saaksid vahetegevusena endale pilte joonistada. Pakkusime välja, et võiksime joonistada Mandalaid, aga tehti igasuguseid kunstiteoseid. Lapsed on leidlikud. Kes said pildid valmis, läksid Otiga õue mängima ja värsket õhku hingama. Vahepalaks pakkusime lastele õunu ja rosinaid. Teine tund oli taaskord tantsuline. Me tegime loovtantsu mänge, kivikuju ja proovisime liikumisjada õppida - hüppa, hüppa, lange (kiiresti või aeglaselt), kuju, rulli, tõuse püsti, kuju, samm samm samm samm, pöööööre, kuju. Sellest tuli väga mitmekülgne ja lahe loovtants. Natukene võtsime ka aega, et Linda mõeldud laagritantsu harjutada ning päris lõpuni valmis mõelda. Ja mingil hetkel mõtlesime me ka gruppides lahedad rokkimisliigutused välja;)

Taas oli meil aeg sööma minna, iga korraga said meie söögitaldrikud puhtamaks ja lapsed sõid hoolega. Kellele üldse midagi ei maitsenud, siis päästsime ta tuju ühe maitsva puuviljaga. Peale sööki, aga läksime meie planeeritud mängude sihtkohta - Kassitoomele. Jalutuskäik mööda Kastani tänavat möödus rahulikult. Ott oli juba varem kohale vuranud ja meile mängud valmis seadnud. Üks mäng oli siis Orava ja käbi mäng, mis lastele väga meeldis ja väsitas nad samas ka täitsa ära. Teine lahe mäng oli Hiiglase, võluri ja päkapiku mäng ja kolmas oli mäng - Seljakott selga/seljakott seljast maha.


Lõpetasime päeva mõnusa ringiga ja jagasime päeva muljeid. Igal lapsel olid omad lemmikud, mis meeldisid. Küll oli söök, või puhkus/joonistamine. Neile jäi meelde ka vahva telefonimäng, kus TULNUKA PESUMASINAST tuli välja TULE MINU KAISSU:) Veel meeldis neile laagri juures tantsimine ja kanapasta.

20200702_163302jpg

Kolmas päev algas Aparaadi hoovis. Me olime tegelikult juba eelmisel päeval ühe lapse võrra vähemaks jäänud. Laur kahjuks jäi haigeks ja ei saanudki enam laagrisse tulla. Aga õnneks me ikka viimase päeva lõpuks teda nägime!


Hommikuvõimlemise tegime hoovis ja siis läksime stuudiosse, et teha üks pikk ajalehetantsu maraton. Me saime kõvasti tasakaalu harjutada ja enda loovuse proovile panna. Lõpetasime selle ühe tõelise ajalehepalli mänguga:) Sellele järgnes väike koristus stuudios, kätepesu ja sööma minek.  Alati leidsime aega ka õues olemiseks.

Peale sööki oli meil kavas üllatus, nimelt Maili tegi lastega prantsuse keele tundi. Lapsed olid alguses nii üllatunud, aga kohanesid ruttu ja sai palju nalja. Peale tundi oli jalamassaazi töötuba ja T-särkide jagamine ning joonistamine. Me saime kõik ilusad valged Stuudio Sammu logoga t-särgid, mille me tegime veel ilusamateks ja värvilisteks. Lapsed said üksteise särkide peale nimesid kirjutada või õpetajate autogramme küsida:) Loodame, et nendest saab lastele tore mälestus laagrist.


 Siis me panime Lindaga kogu tantsu kokku, et siis õhtu seda ka vanematele näidata. Asusime viimasele söömisele, mis oli erilise tähtsusega, sest jagasime lastele ka tänukirjad nende osalemise, vapruse ja toreduse eest. Magustoitki oli selleks puhuks natuke pidulikum! Peale sööki läksime stuudiosse ja panime asjad kenasti kokku ja jalutasime Kassitoomele. Mängisime veel mänge ja ootasime kuna vanemad tulevad, et neile jagada meie rõõmu ja tegemisi. Ilm oli hästi ilus ja me oli märkamatult jõudnud laagri lõppu ja millegi uue algusesse. Me täname lapsi, et koos meiega need kolm päeva kasvasid, leidsid loovaid lahendusi ja ei heitunud mitte millegi ees! Lastelt saime mälestuseks palju toredaid hetki, mis pilte vaadates taas kõik meelde tulevad ja ühe suure ühispildi ka, kus oli palju nii toredaid mõtteid ja lauseid!
MEIE LAAGRI ÕPETAJATEST:

Evelyn Tuul -

"...olen laste ja suurte jooga tundide juhendaja, samuti tantsukunstnik ja tantsu õpetaja. Hetkel olen Stuudio Sammu üks asutajatest ja juhendan seal nii laste kui ka suurte tantsu ning jooga tunde. Eelnevalt olen töötanud erinevates tantsukoolides, osalenud õpetaja ja kasvatajana paljudes laagrites. Minu arvates on loovus inimesele elus nii väärtuslik ja selle sütitamine lastes on olnud minu pikem eesmärk. Mille läbi olen viimased aastad keskendunud just mängulisusele laste jooga tundides, loovtantsule ja improvisatsioonile."

Linda Tusti -

"...olen armastanud tantsimist 1. klassist peale ning see viis mind välja Viljandi kultuuriakadeemia tantsukunsti erialani. Olen enda tantsuteel katsetanud erinevate tantsustiilidega - jazz, tänavatants, karaktertants. Viljandi on mulle õpetanud kõigele muule kaasagset tantsu ja loovtantsu. Loovtantsu pean praegu endale kõige südamelähedasmeks. Soovin õpetada seda kui ka teisi tantsulisi teadmisi uutele tantsusõpradele, et nende tantsutee võiks olla põnev ja kesta kaua!"

Maili Koorep -

"...olen tegelenud tantsimisega pisikesest peale tantsides erinevates tantsustuudiotes. Armastan eristiilide tundmaõppimist ning olen osalenud mitmetel tantsufestivalidel ja tantsulavastustes. Olen juhendanud laste tantsurühma ning töötanud noortelaagrites nii Eestis kui välismaal. Soovin südamest oma tantsurõõmu ka kõigi teistega jagada pöörates erilist tähelepanu liikumise mängulisusele ja muusika tunnetamisele."

Ott Hang - 

" ...olen elukutselt lumelaua ja mäesuusa instruktor. Olen mitmeid aastaid erinevates riikides üle maailma tuhandetele inimestele õpetanud, kuidas mägedes liigelda ja rõõmu tunda. Lisaks instruktori tööle olen ma kevadeti ja sügiseti Šveitsis lapsi loodusega harivates laagrites juhendanud ja õpetanud. Lapsed koonduvad sinna maailma eri nurkadest ja me seikleme Šveitsi alpides ning lõbutseme vahvaid mänge mängides. Sport on olnud mul veres sünnist saati ja armastan liikumist mistahes moel...eriti meeldib mulle ahvi kombel puude otsas ronida. :)"